Committee Democrats Announce Subcommittee Memberships for 113th Congress

Jan 15, 2013

Today, the Democratic members of the Energy and Commerce Committee met to determine recommendations for subcommittee ranking memberships and assignments for the 113th Congress.  Ranking Members are still subject to approval by the Democratic Steering and Policy Committee and the Democratic Caucus.

The complete list of subcommittee assignment is available below.

The Democratic staff of the Committee has also prepared a memo on the legislative record of the Committee in the 112th Congress.  The overriding lesson is that the Committee succeeded legislatively when its measures had broad bipartisan support and failed when they did not.  The memo is available online here.

 

Subcommittee on Communications and Technology

Anna G. Eshoo, California, Ranking Member

Edward J. Markey, Massachusetts

Michael F. Doyle, Pennsylvania

Doris O. Matsui, California

Bruce Braley, Iowa

Peter Welch, Vermont

Ben Ray Lujan, New Mexico

John D. Dingell, Michigan

Frank Pallone, Jr., New Jersey

Bobby L. Rush, Illinois

Diana DeGette, Colorado

Jim Matheson, Utah

Henry A. Waxman, California (Ex Officio)

 

Subcommittee on Energy and Power

Bobby L. Rush, Illinois, Ranking Member

Jerry McNerney, California

Paul Tonko, New York

Edward J. Markey, Massachusetts

Eliot L. Engel, New York

Gene Green, Texas

Lois Capps, California

Michael F. Doyle, Pennsylvania

John Barrow, Georgia

Doris O. Matsui, California

Donna M. Christensen, Virgin Islands

Kathy Castor, Florida

John D. Dingell, Michigan (Ex Officio – non-voting)

Henry A. Waxman, California (Ex Officio)

 

Subcommittee on Health

Frank Pallone, Jr., New Jersey, Ranking Member

John D. Dingell, Michigan

Eliot L. Engel, New York

Lois Capps, California

Jan Schakowsky, Illinois

Jim Matheson, Utah

Gene Green, Texas

G.K. Butterfield, North Carolina

John Barrow, Georgia

Donna M. Christensen, Virgin Islands

Kathy Castor, Florida

John Sarbanes, Maryland

Henry A. Waxman, California (Ex Officio)

 

Subcommittee on Environment and the Economy

Paul Tonko, New York, Ranking Member

Frank Pallone, Jr., New Jersey

Gene Green, Texas

Diana DeGette, Colorado

Lois Capps, California

Jerry McNerney, California

John D. Dingell, Michigan

Jan Schakowsky, Illinois

John Barrow, Georgia

Doris O. Matsui, California

Henry A. Waxman, California (Ex Officio)

 

Subcommittee on Commerce, Manufacturing, and Trade

Jan Schakowsky, Illinois, Ranking Member

G.K. Butterfield, North Carolina

John Sarbanes, Maryland

Jerry McNerney, California

Peter Welch, Vermont

John D. Dingell, Michigan

Bobby L. Rush, Illinois

Jim Matheson, Utah

John Barrow, Georgia

Donna M. Christensen, Virgin Islands

Henry A. Waxman, California (Ex Officio)

 

Subcommittee on Oversight and Investigations

Diana DeGette, Colorado, Ranking Member

Bruce Braley, Iowa

Ben Ray Lujan, New Mexico

Edward J. Markey, Massachusetts

Jan Schakowsky, Illinois

G.K. Butterfield, North Carolina

Kathy Castor, Florida

Peter Welch, Vermont

Paul Tonko, New York

Gene Green, Texas

John D. Dingell, Michigan (Ex Officio – non-voting)

Henry A. Waxman, California (Ex Officio)